OPIS SZLAKU

DŁUGOŚĆ TRASY:    2 km
CZAS PRZEJŚCIA:    40 min.
TRUDNOŚĆ:   łatwa
UWAGI:  trasa piesza, w większości przebiega polnymi drogami

Wędrówkę szlakiem rozpoczynamy z centrum wsi, w miejscu lokalizacji tablicy informacyjnej. I od razu wspinamy się w górę, najpierw drogą szutrową, by po 200 metrach wejść na drogę polną, która poprowadzi nas przez prawie 2 kilometry po szlaku, którego bez wątpienia, oprócz krajobrazu i wiejskiej przyrody największą atrakcją są figury strachów polnych. Wykonane zostały w całości przez uczestników projektu i mamy nadzieję, że spodobają się wszystkim wędrującym. Szczególnym walorem naszych strachów jest fakt, iż będziecie mieli okazję zobaczyć je podczas pracy. Wszak po to je wymyślono, by strzegły pól. I tak jest tutaj. Ustawione są przy zagonach zbóż, ogrodach i sadach. Pełnią więc funkcję użytkową. Część trasy wiedzie również przez najprawdziwszą wiejską miedzę, rozdzielającą poszczególne pola i zagony. Warto dodać, iż figury strachów są jednocześnie drogowskazami. Ustawione są tak, by wędrowiec nie mógł zbłądzić i pomylić drogi. To ważne, szczególnie dla tych, którzy w Sołonce pojawiają się po raz pierwszy. Kiedy już dotrzemy do szczytu wzgórza, roztoczy się przed nami przepiękny widok na sołońskie lasy, pola, zagajniki, no i oczywiście na całą niemal wieś. Zobaczymy też część miejscowości sąsiadujących z Sołonką – Lubeni i Straszydla. Z punktu widokowego szlak poprowadzi nas do drogi asfaltowej, którą po zaledwie 300 metrach dotrzemy bez trudu do kaskady solankowej. Tam odpoczniemy, pooddychamy jodowym powietrzem i według własnego uznania możemy odbyć drogę powrotną albo szlakiem, albo też zejść asfaltową szosą wprost do centrum wsi.

WĘDRUJĄC GOŚCIŃCEM STRACHÓW POLNYCH WARTO WIEDZIEĆ, ŻE…

  • szlak liczy prawie 2 kilometry w jedną stronę – wybraliśmy tę właśnie trasę, przemierzając uprzednio kilkadziesiąt kilometrów wzdłuż i wszerz Sołonki, ale ten szlak wydał nam się najbardziej optymalny i atrakcyjny;
  • na przejście potrzebujemy ok. 35-40 minut spacerowym tempem;
  • po drodze miniemy starą kuźnię, staw z rybami uroczą trawiastą dolinę, lasek brzozowy, pola uprawne oraz ogrody;
  • z punktu widokowego skręcamy w prawo za brzozowym zagajnikiem
    i dochodzimy do urokliwej, piętrowej kapliczki, a potem to już asfaltem do solanki;
  • dla wytrwałych mamy propozycję, by z solanki podejść ścieżką leśną ok. 100 metrów do ośrodka wypoczynkowego „Słowikówka nad solanką”. Roztacza się stamtąd rozległy i piękny widok na całą okolicę. Można tam również obejrzeć galerię malarstwa UKORZENIENI.

Mamy nadzieję, że wrażeń i niezapomnianych doznań GOŚCINIEC STRACHÓW POLNYCH dostarczy Wam w nadmiarze. I na koniec prośba… nie zaśmiecajmy i nie niszczmy niczego po drodze, bo to wyjątkowa, ekologiczna, etnograficzna i historyczna trasa, którą przemierzali od dawna nasi przodkowie.